Wriston Company has $280,000 to invest. The company is trying to decide between
ID: 2376025 • Letter: W
Question
Wriston Company has $280,000 to invest. The company is trying to decide between two alternative uses of the funds. The alternatives are as follows:
The working capital needed for project B will be released for investment elsewhere at the end of seven years. Wriston Company uses a 9% discount rate. (Ignore income taxes.)
Click here to view Exhibit 11B-1 and Exhibit 11B-2, to determine the appropriate discount factor(s) using tables.
Calculate net present value for each project. (Negative amounts should be indicated by a minus sign.Leave no cells blank - be certain to enter "0" wherever required. Round discount factor(s) to 3 decimal places, other intermediate calculations and final answers to the nearest whole dollar.)
A B Cost of equipment required $ 280,000 $ 0 Working capital investment required $ 0 $ 280,000 Annual cash inflows $ 49,000 $ 34,000 Salvage value of equipment in seven years $ 26,000 $ 0 Life of the project 7 years 7 yearsExplanation / Answer
Hi,
Please find the answer as follows:
NPV (Project A) = -280000 + 49000*PVIFA(9%, 7) + 26000*PVIF(9%, 7) = -280000 + 49000*5.033 + 26000*.547 = -19161
NPV (Project B) = -280000 + 34000*5.033 + 280000*.547 = 44282
Thanks.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.