Two charges, Q1= 3.40 C, and Q2= 5.60 C are located at points (0,-3.50 cm ) and
ID: 250456 • Letter: T
Question
Two charges, Q1= 3.40 C, and Q2= 5.60 C are located at points (0,-3.50 cm ) and (0,+3.50 cm), as shown in the figure. What is the magnitude of the electric field at point P, located at (6.00 cm, 0), due to Q1 alone? Tries 0/99 What is the x-component of the total electric field at P? Tries 0/99 What is the y-component of the total electric field at P? Tries 0/99 What is the magnitude of the total electric field at P? Tries 0/99 Now let Q2 = Q1 = 3.40 C. Note that the problem now has a symmetry that you should exploit in your solution. What is the magnitude of the total electric field at P? Tries 0/99 Given the symmetric situation of the previous problem, what is the magnitude of the force on an electron placed at point P?
Explanation / Answer
Q1 creates a field that is up and to the right at angle of arctan(3.5/6.0) =30.25o
Q2 creates a field that is down and to the right at angle of arctan(-3.5/4.5) =30.25o
Now E = k*q/r^2 The distance squared for both is 0.035^2 + 0.0^2 = 0.004825
Ex = k*Q1/r^2*cos(30.25) + k*Q2/r^2*cos(-30.25)
= 9.0x10^9*2.00x10^-6/0.004825*cos(30.25) + 9.0x10^9*5.60x10^-6/0.004825*cos(-30.25)
=1.94x10^8N/C
and
b) Ey = k*Q1/r^2*sin(30.25) + k*Q2/r^2*sin(-30.25)
= 9.0x10^9*3.40.00x10^-6/0.004825*sin(30.25) + 9.0x10^9*5.60x10^-6/0.004825*sin(-30.25)
= -8.1x10^7N/C
c) mag = sqrt(Ex^2 + Ey^2) = sqrt((1.94x10^8N/C)^2 + (-8.1x10^7)^2) =2.10x10^9N/C
d) Now only the y component is non zero due to symmetry
So Ey = 2*k*Q/r^2*sin() = 3.40*9.0x10^9*3.40.0x10^-6/0.004825*sin(30.25) = 4.28x10^6N/C
e) F = E*q =4.28x10^6N/C*1.60x10^-19C = 6.48x10^-13N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.