Two charges q1 and q2 are placed along the x-axis. q1 = (0,0) and q2 (.55m,0) so
ID: 2132536 • Letter: T
Question
Two charges q1 and q2 are placed along the x-axis.
q1 = (0,0) and q2 (.55m,0)
so, d= .55m between them.
q1 = -1.7 microcoulumbs and q2 = 9.0 microcoulumbs
A) at what point (excluding infinity) along the x-axis is the electric field due to the two charges equal to zero? (your answer must specify clearly the distance and direction from the charge q1)
B) With q1 and q2 remaining fixed, what is the magnitude and direction of the Electric field at point P(1.2m,0)
C) An electron (q=-1.6*10^-19C) is now placed at Point P. Charges q1 and q2 remain fixed. What is the magnitude and direction of the force on the electron?
Explanation / Answer
ill answer the first one but give more points and ill answer the rest
let x be the distance from the origin and 1-x the distance from the other point
k*q1/x^2=k*q2/(1-x)^2
so, q1*(1-x)^2=q2*x^2
plug in your values and do the quadratic formula and you should get x=0.302m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.