Deng Company issued $563,000 of 5-year, 6% bonds at 97 on January 1, 2011. The b
ID: 2504551 • Letter: D
Question
Deng Company issued $563,000 of 5-year, 6% bonds at 97 on January 1, 2011. The bonds pay interest twice a year.
Explanation / Answer
Hi,
Please find the detailed answer as follows:
Part A:
Cash (563000*97%) Dr. 546110
Discount on Bonds Payable (563000 - 546110) Dr. 16890
Bonds Payable Cr. 563000
Total Cost of Borrowing = Interest Paid + Discount Amortized = 563000*6%*5 + 16890 = 185790
Part B:
Cash (563000*103%) Dr. 579890
Bonds Premium (579890 - 563000) Cr. 16890
Bonds Payable Cr. 563000
Total Cost of Borrowing = Interest Paid - Discount Adjusted = 563000*6%*5 - 16890 = 152010
Thanks.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.