Rolston Music Company is considering the sale of a new sound board used in recor
ID: 2504501 • Letter: R
Question
Rolston Music Company is considering the sale of a new sound board used in recording studios. The new board would sell for $27,300, and the company expects to sell 1,580 per year. The company currently sells 2,080 units of its existing model per year. If the new model is introduced, sales of the existing model will fall to 1,900 units per year. The old board retails for $23,200. Variable costs are 54 percent of sales, depreciation on the equipment to produce the new board will be $1,530,000 per year, and fixed costs are $1,430,000 per year.
If the tax rate is 34 percent, what is the annual OCF for the project? (Do not round intermediate calculations. Round your answer to the nearest whole dollar amount (e.g., 1,234,567).)
Rolston Music Company is considering the sale of a new sound board used in recording studios. The new board would sell for $27,300, and the company expects to sell 1,580 per year. The company currently sells 2,080 units of its existing model per year. If the new model is introduced, sales of the existing model will fall to 1,900 units per year. The old board retails for $23,200. Variable costs are 54 percent of sales, depreciation on the equipment to produce the new board will be $1,530,000 per year, and fixed costs are $1,430,000 per year.
Explanation / Answer
sales of new = 1580*27,300 = 43134000
lost sale of old = -23200*(2080-1900) = -4176000
variable cost = .54*(43134000-4176000) = 21037320
FC = 1430000
depreciation = 1530000
EBIT = 43134000-4176000-21037320-1430000-1530000 = $14960680
Tax = .34*14960680 = 5086631.2
Net income = 14960680-5086631.2 = $9874048.8
OCF = net income+depreciation = 9874048.8+1530000 = $11404048.8
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.