Roller Coaster In Fig. 10-28, a frictionless roller coaster of mass m = 517 kg t
ID: 2008962 • Letter: R
Question
Roller Coaster In Fig. 10-28, a frictionless roller coaster of mass m = 517 kg tops the first hill with speed v1 = 5.9 m/s. Assume that the first hill is h = 51 m tall.Figure 10-28
(a) How much work does the gravitational force do on it from the initial point to point A?
J
(b) How much work does the gravitational force do on it from the initial point to point B?
J
(c) How much work does the gravitational force do on it from the initial point to point C?
J
(d) If the gravitational potential energy of the coaster-Earth system is taken to be zero at point C, what is its value when the coaster is at point B?
J
(e) If the gravitational potential energy of the coaster-Earth system is taken to be zero at point C, what is its value when the coaster is at point A?
J
(f) If mass m were doubled, would the change in the gravitational potential energy of the system between points A and B increase, decrease, or remain same?
increase
remain same
decrease
DIAGRAM
http://img850.imageshack.us/i/diagr.gif/
Explanation / Answer
a. since particle returns to its orifginal height , so work done by gravity = 0 ;
W = 0 ;
b .
W = mg ( h - h/2 ) ;
W = mgh / 2 ;
c .
W = mg ( h - 0 ) ;
W = mgh ;
d .
PE = 0 at c , so it corresponds to x = 0 ;
B s coordinate = h / 2 ;
so U = mg ( h / 2 ) = mgh / 2 ;
e .
height above C = h ;
so U = mg h = mgh ;
f . if mass is doubled ,
U = 2mg h ,
U = 2mg ( h - h/2 )
U = mg h , so it has doubled as copared to mg ( h - h / 2 ) = mgh /2 ;
hence
it increses
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.