Smith Company applies overhead based on machine hours. The following data was av
ID: 2504150 • Letter: S
Question
Smith Company applies overhead based on machine hours. The following data was available:
Budgeted factory overhead $266,400
Budgeted machine hours 18,500
Actual factory overhead $287,920
Actual machine hours 19,050
Cost of goods sold $560,000
Direct materials inventory, ending balance $60,000
Work-i n-process inventory, ending balance $190,000
Finished goods inventory, ending balance $250,000 Required:
A) Compute the budgeted factory overhead rate.
B) Compute the underapplied or overapplied factory overhead.
C) Under the immediate write-off approach to overhead variances, how would you dispose of the overhead variance?
D) If the immediate write-off approach to overhead variances is not used, how would you dispose of the overhead variance?
Explanation / Answer
A) budgeted factory overhead rate = Budgeted factory overhead / Budgeted machine hour
= 266,400/18,500 = $14.4 per machine hour
B) With the the above rate of $14.4/hour and actual machine hours=19,050 hours, they will have applied
14.4 * 19050 = $274,320 of overhead for theactual period.
But actually factory overhead is $287,920,
Therefore,
$274,320 - $287,920 = $13,600 underapplied factory overhead
c) COGS, FDOC = 13,600
(COGS is cost of goods sold, FDOC is factory department overhead control)
d) If the immediate write-off approach to overhead variances is not used, we would dispose of the overhead variance using Proration approach.
(WIP means Work in progress, FG means finished goods)
Proration of the variance meaning that the variance (13,600) needs to be allocated to COGS and the Ending FG inventory (by their value percentage).
Total ending balance = $190,000+$250,000+$560,000= $1,000,000
Ending Balance of WIP = 190,000 (19%)
Ending Balance of FG = 250,000 (25%)
COGS = 560,000 (56%)
Total = 100%
So. the journal then
Overhead control using WIP = .19 * 13,600 = $2,58,4................(1)
Overhead control using FG = .25 * 13,600 = $3,400 ................(2)
Overhead control using COGS = .56*13,600 = $7,616 ................(3)
Total Overhead control = (1) + (2) + (3) = $13,600
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.