A catapult launches a test rocket vertically upward from a well, giving the rock
ID: 250415 • Letter: A
Question
A catapult launches a test rocket vertically upward from a well, giving the rocket an initial speed of 79.4 m/s at ground level. The engines then fire, and the rocket accelerates upward at 3.90 m/s^2 until it reaches an altitude of 1070 m. At that point its engines fail, and the rocket goes into free fall, with an acceleration of -9.80 m/s^2. (You will need to consider the motion while the engine is operating and the free-fall motion separately.) For what time interval is the rocket in motion above the ground? What is its maximum altitude? What is its velocity just before it hits the ground?Explanation / Answer
initial velocity v1= 79.4 m/s
acceleration a= 3.90 m/s^2
height reached= 1070 m
velocity v2 at height 1070 m = sqrt( 79.4^2 + 2 x 3.9 x 1070) = 120.9 m/s
height reached after engine fail = 120.9^2/2x9.8=745.8 m
b.so maximum altitude = 1070 +745.8 = 1815.8 m
a. time of acceleration = v2-v1/a= (120.9 - 79.4)/3.9 = 10.64 s
time in air after engine fail to reach maximum height = 120.9/9.8= 12.33 s
time taken to reach ground= sqrt( 2 x 1815.8/9.8) = 19.25 s
so total time = 10.64 + 12.33 + 19.25 = 42.22 s
c. velocity just before hittig ground= 9.8 x 19.25 = 188.65 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.