You examine the financial statements of a firm and find that for every unit of P
ID: 2503685 • Letter: Y
Question
You examine the financial statements of a firm and find that for every unit of Product X sold, the firm sells 4 units of Product Y. For example, if the firm sold 100 units of X, it would see 400 of Y. The sales price and variable cost per unit for Product X are $100 and $70, respectively; the sales price and variable cost per unit for Product Y are $80 and $60, respectively.
a. 1.Assuming a constant product mix and fixed costs of $550,000, how many of each product line must be sold to break even?
b. 2.What is total sales revenue (in dollars) at the break-even point? Show your work.
Explanation / Answer
Hi,
Please find the answer as follows:
Part A:
Contribution Per Unit of X = 100 - 70 = 30
Contribution Per Unit of Y = 80 - 60 = 20
Weighted Contribution = Proportion of X*Contribution Per Unit of X + Proportion of Y*Contribution Per Unit of Y = 1/5*30 + 4/5*20 = 22
Break Even Points (Total) = Fixed Cost/Weighted Contribution = 550000/22 = 25000 Units
Product X Sales at Break Even Point = Break Even Points (Total)* Proportion of X = 25000*1/5 = 5000
Product Y Sales at Break Even Point = Break Even Points (Total)* Proportion of Y = 25000*4/5 = 20000
Part B:
Value of Break Even Sales = Units of X*Sales Price + Units of Y*Sales Price = 5000*100 + 20000*80 = 2100000
Thanks.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.