The DeLeca Plastice Company is considering a machine that has a cost of $25,000.
ID: 2503051 • Letter: T
Question
The DeLeca Plastice Company is considering a machine that has a cost of $25,000. The machine will permit an output expansion, so the incremental change to the current sales forecast for each year of production is estimated at $5,000 and the new machine's greater efficiency is expected to lower operating expenses by $3,000 per year. Usefull life of 5 years (depreciated-straight-line). Change in working capital of $3,000 per year. Tax rate is 40%. Cost of capital is 5%. Using the equation CF=Ebit (1-tax) +Dep+-change in Working Capital - Capital Expenditure:
1. Create a cash flow schedule
Explanation / Answer
cost=$25000
Production=5000/year
decrease in operating expense=3000/year
usseful life=5 years
r=5%
t=40%
Depriciation per year=25000/5=5000/year
CF1=(5000-5000+3000)*(1-0.4)+5000+3000=9800
CF2=(5000-5000+3000)*(1-0.4)+5000+3000=9800
CF3=(5000-5000+3000)*(1-0.4)+5000+3000=9800
CF4=(5000-5000+3000)*(1-0.4)+5000+3000=9800
CF5=(5000-5000+3000)*(1-0.4)+5000+3000=9800
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.