Glacial Company estimates that variable costs will be 62.5% of sales, and fixed
ID: 2502579 • Letter: G
Question
Glacial Company estimates that variable costs will be 62.5% of sales, and fixed costs will total $600,000. The selling price of the product is $4.Glacial Company estimates that variable costs will be 62.5% of sales, and fixed costs will total $600,000. The selling price of the product is $4.
LINK TO TEXT LINK TO TEXT LINK TO TEXT Glacial Company estimates that variable costs will be 62.5% of sales, and fixed costs will total $600,000. The selling price of the product is $4.
Glacial Company estimates that variable costs will be 62.5% of sales, and fixed costs will total Compute the break-even point in (1) units and (2) dollars.
Explanation / Answer
Compute the break-even point in (1) units and (2) dollars. (Round intermediate calculations to 2 decimal places, e.g. $8.75 or .48 Round final answers to 0 decimal places, e.g. 485,000.)
1. Break even in units:
Contribution margin per unit = 4*(1-.625)= 1.50
Break even in units= 600,000/1.50 = 400,000 units (answer)
2. break even in dollars = 400,000 units*$4 per unit = $1,600,000 (answer)
Compute the margin of safety in (1) dollars and (2) as a ratio, assuming actual sales of $2,000,000. (Round the Margin of Safety ratio to 0 decimal places, e.g. 27%.)
1. Margin of safety in dollars: 2,000,000
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.