Glacial Company estimates that variable costs will be 58.3% of sales, and fixed
ID: 2454376 • Letter: G
Question
Glacial Company estimates that variable costs will be 58.3% of sales, and fixed costs will total $678,000. The selling price of the product is $5.70.
A.) Compute the break-even point in (1) units and (2) dollars. (Round intermediate calculation to 2 decimal places, e.g. 52.75 and final answers to 0 decimal places, e.g. 5,275.)
___________
B.) Assuming actual sales are $1,818,000, compute the margin of safety in (1) dollars and (2) as a ratio. (Round ratio to 0 decimal places, e.g. 20.)
___________
units (2) Break-even sales$__________
Explanation / Answer
Break even sales in units ;-
5.70 X = 3.3231 X + 678000
2.3769 X = 678000
X = 285245
Break even sales in Dollar ;-
X = 0.583 X +678000
0.417 X = 678000
X = 1625899
Margin of safety in dollars = 1818000-1625899 =192101
Margin of safety ratio = 192101/1818000= 10.56%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.