Nautical Accessories, Inc., manufactures women\'s boating hats. Manufacturing ov
ID: 2502510 • Letter: N
Question
Nautical Accessories, Inc., manufactures women's boating hats. Manufacturing overhead is assigned to production on a machine-hour basis. For 2013, it was estimated that manufacturing overhead would total $352,400 and that 26,920 machine hours would be used.
a.
Calculate the predetermined overhead application rate that will be used for absorption costing purposes during 2013. (Round your answer to 2 decimal places.)
b.
During April, 3,400 hats were made. Raw materials costing $6,460 were used, and direct labor costs totaled $9,980. A total of 700 machine hours were worked during the month of April. Calculate the cost per hat made during April. (Do not round your intermediate calculations and round your final answer to 2 decimal places.)
c.
At the end of April, 1,420 hats were in ending inventory. Calculate the cost of the ending inventory and the cost of the hats sold during April. (Do not round your intermediate calculations and round your final answers to 2 decimal places.)
a.
Calculate the predetermined overhead application rate that will be used for absorption costing purposes during 2013. (Round your answer to 2 decimal places.)
Explanation / Answer
Nautical Accessories, Inc., manufactures women's boating hats. Manufacturing overhead is assigned to production on a machine-hour basis. For 2013, it was estimated that manufacturing overhead would total $352,400 and that 26,920 machine hours would be used.
a.
Calculate the predetermined overhead application rate that will be used for absorption costing purposes during 2013. (Round your answer to 2 decimal places.)
predetermined overhead application rate = manufacturing overhead/machine hours
predetermined overhead application rate = 352400/26920
Predetermined overhead application rate = $ 13.09
b.
During April, 3,400 hats were made. Raw materials costing $6,460 were used, and direct labor costs totaled $9,980. A total of 700 machine hours were worked during the month of April. Calculate the cost per hat made during April. (Do not round your intermediate calculations and round your final answer to 2 decimal places.)
Total Cost = 6460 + 9980 + 13.09*700 = $ 25,603
Cost per hat = Total Cost/ No of hat manufactured
Cost per hat = 25603/3400
Cost per hat = $ 7.53
c.
At the end of April, 1,420 hats were in ending inventory. Calculate the cost of the ending inventory and the cost of the hats sold during April. (Do not round your intermediate calculations and round your final answers to 2 decimal places.)
cost of the ending inventory = 7.53*1420
Cost of the ending inventory = $ 10,692.60
Cost of the hats sold during April. = 7.53*(3400-1420)
Cost of the hats sold during April. = $ 14,909.40
a.
Calculate the predetermined overhead application rate that will be used for absorption costing purposes during 2013. (Round your answer to 2 decimal places.)
predetermined overhead application rate = manufacturing overhead/machine hours
predetermined overhead application rate = 352400/26920
Predetermined overhead application rate = $ 13.09
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.