Dunay Corporation is considering investing $510,000 in a project. The life of th
ID: 2501405 • Letter: D
Question
Dunay Corporation is considering investing $510,000 in a project. The life of the project would be 6 years. The project would require additional working capital of $42,000 at the beginning. The annual net income from the project (after subtracting depreciation of $36,000 per year) would be $126,000. At the end of the third year, additional working capital of $30,000 will be needed in the project. At the end of the project, the plant assets used in the project will be disposed of for $80,000. Also, working capital of $24,000 will be released for use elsewhere at the end of the project. The company uses a discount rate of 12%. Required: Should the company undertake this project based on its net present value?Explanation / Answer
Initial investment = 510000 + 42000 = $ 552000
Annual cash flow =Net income +depreciation
= 126000 + 36000 = 162000
Present value of cash flow = [PVAF@12%,6 *annual cash flow ) -(PVF@12%, 3 *Additional working capital required ) + (PVF@12%,6 *{Salvage value +working capital} )
= (4.11141 * 162000) - (.71178 * 30000 ) +[.50663 * (80000+24000) ]
= 666048.42 - 21353.4 + 52689.52
= 697,384.54
NPV =present value -Initial investment
= 697384.54 - 552000
= $ 145,384.54
since NPV is positive ,project should be accepted .
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.