Duggan Company applies manufacturing overhead to jobs on the basis of machine ho
ID: 2507804 • Letter: D
Question
Duggan Company applies manufacturing overhead to jobs on the basis of machine hours used. Overhead costs are expected to total $342,360 for the year, and machine usage is estimated at 126,800 hours.
For the year, $360,097 of overhead costs are incurred and 131,800 hours are used. 2.7 machine hours are calculated... what is
What is the amount of under- or overapplied overhead at December 31?
Explanation / Answer
Hi,
Please find the answer as follows:
Predetermined Overhead Rate = Estimated Manufacturing Overhead/Estimated Machine Hours = 342360/126800 = 2.7 per machine hour
Actual Overhead = 360097
Applied Overhead = Actual Machine Hours*Predetermined Overhead Rate = 131800*2.7 = 355860
Underapplied Overhead = 360097 - 355860 = 4237
Answer is 4237 (Underapplied).
Thanks.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.