A man standing on a bridge throws a stone horizontally with a speed of 20 m/s. T
ID: 250065 • Letter: A
Question
A man standing on a bridge throws a stone horizontally with a speed of 20 m/s. The stone hits the waterbelow 3 s later. How high is the bridge How far does the stone travel from the bottom edge of the bridge A 10 kg block on a smooth horizontal surface is acted upon by two forces: a horizontal force of 70 N acting to the right and a horizontal force of 30 N to the left. What are the magnitude and the direction of the acceleration of the block If the block stsrts from rest, What will be its speed after 5s How far will it travel in 5 s A crate is acted upon by a net force of 100N. An acceleration of 5.0m/s^results. What is the weight of the crateExplanation / Answer
Prob 3:
(a) h = 1/2 * g t^2
= 1/2 * 9.8 * 3^2
h= 44.1 m
(b) d = vx * t = 20 * 3 = 60 m
Prob 4: (a) acceleration=Net force/mass
a=40/10 =4 m/s2 (left)
(b) as v=u + at (u=0, a=4 m/s2 )
v= 4*5 =20 m/s
(c) Also S=ut + 0.5at2
S= 0 + 0.5*4*25
S=50 m
Prob 5: mass=force/acc =100/5 =20 kg
then weight =mg=20*9.8=196 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.