Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A man paddles a canoe in a long, straight section of a river. The canoe moves do

ID: 1881680 • Letter: A

Question

A man paddles a canoe in a long, straight section of a river. The canoe moves downstream with constant speed 5 m/s relative to the water. The river has a steady current of 2 m/s relative to the bank. The man's hat falls into the river. Five minutes later, he notices that his hat is missing and immediately turns the canoe around, paddling upriver with the same constant speed of 5 m/s relative to the water. How long does it take the man to row back upriver to reclaim his hat?

A man pacdles canoc n a long straight section of a mer. The canoc moves downstr am with constant spced 5 m s rc a ve to the water, The nver has cody current of 2 m/s relative to the bank. The man's hat alls into the river. Fie minutes later, he notices at his hat is missi no and immed ately turms the canoe around, padolling upriver with the same constant speed or 5 mys relative to the water How long does it take the man to row back upriver to reclaim his hat? es a canoc in a long, straight cection of a river stram with constant spced 5 m's min

Explanation / Answer

in the direction of flow,

v = v_river + v_paddle = 2 + 5 = 7 m/s

after 5 min, t = 5 x 60 .= 300 sec

distance travelled by man = v t = 7 x 300 = 2100 m

distance travelled by hat = 2 x 5 x 60 = 600 m

after 5 min, distance between hat and man = 2100 - 600 = 1500 m

suppose they meet after time t, then distance travellled by hat + distance by man = 1500 '

2t + (5 - 2)t = 1500

t = 300 sec or 5 min

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote