A man is traveling on a bicycle at 10 m/s along a straight road that runs parall
ID: 2213349 • Letter: A
Question
A man is traveling on a bicycle at 10 m/s along a straight road that runs parallel to some railroad tracks. He hears the whistle of a train that is behind him, as shown in the sketch. The frequency emitted by the train is 600 Hz, but the frequency the man hears is 558 Hz. Take the velocity of sound to be 340 m/s. A) what frequency is heard by a stationary observer located between the train and the bicycle? B) what is the speed of the train, and is the train traveling away from or towards the bicycle? plz show step.Explanation / Answer
(34-10)/(340+vt) *600=558 vt=14.84 m/s speed of train=vt=14.84 m/s it is travelling away from bi cycle frequency heard by stationary observer=(340)/(340+14.84) *600=574.9 hz
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.