Brief Exercise 11-2 Tang Company accumulates the following data concerning raw m
ID: 2500534 • Letter: B
Question
Brief Exercise 11-2
Tang Company accumulates the following data concerning raw materials in making one gallon of finished product: (1) Price—net purchase price $2.30, freight-in $0.20, and receiving and handling $0.10. (2) Quantity—required materials 3.6 pounds, allowance for waste and spoilage 0.4 pounds.
Compute the following. (Round answers to 2 decimal places, e.g. 1.25.)
$
(b) Standard direct materials quantity per gallon. pounds (c) Total standard materials cost per gallon.$
Explanation / Answer
a) Standard direct materials price per gallon = net purchase price + freight-in + receiving and handling
Standard direct materials price per gallon.= 2.30 + 0.20 + 0.10
Standard direct materials price per gallon.= $ 2.60
b)Standard direct materials quantity per gallon = Quantity—required materials + allowance for waste and spoilage
Standard direct materials quantity per gallon = 3.6 + 0.4
Standard direct materials quantity per gallon = 4 Pound
c)
Total standard materials cost per gallon = Standard direct materials price per gallon*Standard direct materials quantity per gallon
Total standard materials cost per gallon = 2.60*4
Total standard materials cost per gallon = $ 10.40
Answer
a) Standard direct materials price per gallon. $ 2.60 (b) Standard direct materials quantity per gallon. 4 pounds (c) Total standard materials cost per gallon. $ 10.40Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.