Brief Exercise 11-2 Tang Company accumulates the following data concerning raw m
ID: 2500263 • Letter: B
Question
Brief Exercise 11-2 Tang Company accumulates the following data concerning raw materials in making one gallon of finished product: (1) Price—net purchase price $3.28, freight-in $0.73, and receiving and handling $0.43. (2) Quantity—required materials 3.66 pounds, allowance for waste and spoilage 0.80 pounds.
Compute the following. (Round answers to 2 decimal places, e.g. 1.25.)
(a) Standard direct materials price per gallon.$
(b) Standard direct materials quantity per gallon. pounds (c) Total standard materials cost per gallon.$
Explanation / Answer
(a)Standard Direct Material price per gallon
Purchase Price =$3.28
Add:Freight =$0.73
Add:Receiving and Handling cost =$0.43
Standard Direct Material price per gallon=$4.44
(b)Standard direct materials quantity per gallon
Quantity required for one gallon =3.66
Add:Allowance for wastage =0.80
Therefore,Standard direct materials quantity per gallon=4.46
(c)Total standard materials cost per gallon= Standard direct materials quantity per gallon.*Standard direct materials price per gallon.=4.46*4.44=$19.80
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.