Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

On January 1, 2014, Candy Company granted 90,000 stock options to certain execut

ID: 2500400 • Letter: O

Question

On January 1, 2014, Candy Company granted 90,000 stock options to certain executives. The options are exercisable no sooner than December 31, 2016, and expire on January 1, 2020. Each option can be exercised to acquire one share of $1 par common stock for $12. An option-pricing model estimates the fair value of the options to be $5 on the date of grant. No forfeitures were anticipated.

What amount should Candy Company recognize as compensation expense for 2014?

A) $30,000. B) $60,000. C) $120,000. D) $150,000.

If unexpected turnover in 2015 caused the company to estimate that 10% of the options would be forfeited, what amount should Candy Company recognize as compensation expense for 2015?

A) $30,000. B) $60,000. C) $120,000. D) $150,000.

Explanation / Answer

1) no of stock options=90,000

fair value=$5

total value=90000*5=$450,000

This is for 3 years

for 1 year=450,000/3= $150,000

2)at starting of the year the balnce left is $300,000. In these 10% is fortefied so remaining left= 90%*300,000= $270,000. Compensation expesne= $270,000-$150,000= $120,000

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote