On January 1, 2013, the Excel Delivery Company purchased a delivery van for $41,
ID: 2482821 • Letter: O
Question
On January 1, 2013, the Excel Delivery Company purchased a delivery van for $41,000. At the end of its five-year service life, it is estimated that the van will be worth $5,000. During the five-year period, the company expects to drive the van 100,000 miles.
Calculate annual depreciation for the five-year life of the van using each of the following methods. (Do not round intermediate calculations.)
Required:
Calculate annual depreciation for the five-year life of the van using each of the following methods. (Do not round intermediate calculations.)
Explanation / Answer
1. Annual Depreciation = $(41000 - 5000) / 5 = $7200
2. Sum of years digits = 5+4+3+2+1 = 15
3. Straight line rate = 100/5 = 20%
Double ceclining rate = 2*20% = 40%
4.
Year Depreciation 2013 5/15*36000 = 12000 2014 4/15*36000 = 9600 2015 3/15*36000 = 7200 2016 2/15*36000 = 4800 2017 1/15*36000 = 2400 Total $36000Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.