Joe Malay received the following report on the Division\'s operation for the mon
ID: 2500349 • Letter: J
Question
Joe Malay received the following report on the Division's operation for the month of August: Direct labor rate variance = $26,000 unfavorable. Direct labor efficiency variance = $74,000 (?) The standard calls for 3.10 direct labor hours per unit of output at $29.10 per labor hour. The standard direct labor hours for the units manufactured is 21.00% more than the total direct labor hours actually worked in August. What was the total standard cost applied to production? Joe Malay received the following report on the Division's operation for the month of August: Direct labor rate variance = $26,000 unfavorable. Direct labor efficiency variance = $74,000 (?) The standard calls for 3.10 direct labor hours per unit of output at $29.10 per labor hour. The standard direct labor hours for the units manufactured is 21.00% more than the total direct labor hours actually worked in August. What was the total standard cost applied to production?Explanation / Answer
Let the actual hours worked be "X"
Standard hours for actual output = X *1.21 = 1.21X
Efficiency variance is a favorable variance as standard hours is more than actual hours
Efficiency variance = SR (AH -SH )
- 74000 = 29.10 ( X - 1.21X )
-74000 = 29.10 * - .21x
-74000 = - 6.111 x
x = -74000 / - 6.111 [minus sign will cancellded with each other]
= 12109.31 hours
Actual hours = 12109 .31
standard hours = 12109.31 * 1.21 = 14652.27 hours
STandard cost applied = 14652.27 * 29.10
= $ 426380.95
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.