7. ____ Lemming acquired a building for $60,000 that is estimated to last for 20
ID: 2499923 • Letter: 7
Question
7. ____ Lemming acquired a building for $60,000 that is estimated to last for 20 years. Lemming depreciates the building on a straight line basis, with no salvage value. The book value of the building after 4 years will be: a. $48,000 b. $55,000 c. $45,000 d. the same as the market value of the building
10. ____ Nell uses double declining balance depreciation. How much depreciation should Nell record in year one on Equipment with a cost of $8,000, salvage value of $1,000 and life of 5 years? A. $1,600 b. $3,200 c. $1,800 d. $3,600
11. ____ The depreciable cost of an asset is equal to the cost minus…a. the accumulated depreciation b. the salvage value c. the straight line rate d. the DDB rate
12. ____ Johnson purchases a piece of equipment with an estimated useful life of 8 years. The DDB rate for this asset would be…a. 8% b. .125 c. .25 d. .50
13. ____ On which financial statement would Accumulated Depreciation--Equipment be reported? A. Balance Sheet b. Income Statement c. Owner’s Equity Statement d. None of these
14. ____ Name an accelerated depreciation method that is used ONLY for tax purposes: a. SL b. Units of Activity c. MACRS d. all of these are accelerated methods for tax purposes
15. ____ Marley and Scrooge go into business together as partners in a partnership. Scrooge contributes land and equipment. These contributed assets should be valued at: a. original cost paid by Scrooge b. book value as they were recorded on Scrooge’s books c. current fair market value, with approval of Marley d. none of these
Explanation / Answer
7) ANSWER
Here Cost of the building = $60000
Life = 20 years
Salvage value = 0
Depreciation = (Cost - Salvage)/life
Thus depreciation for One year = (60000-0)/20 = $3000 per year
So depreciation for 4 years = 3000*4 = $12000
Book value of the building after 4 years = cost - depreciation for 4 years
= 60000-12000= $ 48000
Hence , our answer is a) $48000
10) ANSWER
Here we are provided with the following information:
Cost = $ 8000
Salvage value = $1000
Life = 5 Years
So in double declining balance method, we figure out the Rate of depreciation and then double that rate to find the double declining rate of depreciation.
Rate of depreciation = 1/life *100= 1/5 *100 = 20%
Double decline rate of depreciation = 20*2= 40%
So depreciation for year $3200
Our answer is b) $3200
11) Answer
It is the cost minus the expected salvage value.
Our answer is b) the salvage value.
12) ANSWER
Rate of Depreciation = 1/life= 1/8 = 0.125
DDB RATE = rate of depreciation *2 = 0.125*2= 0.25
Answer is c) .25
13) Accumulated depreciation - equipment is recorded on Balance sheet.
Answer : A) Balance Sheet
14) c) MACRS
15) c) Current fair market value.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.