Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

7. Your company manufactures turbine blades for engines in production batches fo

ID: 403322 • Letter: 7

Question

7.

Your company manufactures turbine blades for engines in production batches for each type. For one type of blade, the A39T, you have an annual demand of 10,000 units. It costs you $1000 and takes four days to set up each manufacturing run. Holding (storage) cost is $0.50 per unit per year. Once production is set up, 80 units can be produced per day. Daily demand rate for the units is 60 per day.

a.

What is the most economical number to produce per production run?

b.

How long is each production cycle?

c.

How many days, exclusive of setup time are you manufacturing A39T blades?

d.

What is the annual holding cost?

Explanation / Answer

I tried to help a bit here

a. Most economical Number

= Sqrt [ (2*10,000*1,000) / 0.5 ] * Sqrt [ (80) / (80-60)]

= 12,649 units


b. Production Cycle = 12,649 / 80 + setup time = 162. 11 days


c Production days without including set time = = 12,649 / 80 = 158.11 days


d. annual holding cost

= Q/2 * [ ( 80-60) / 80 ] * 0.5

= ( 12,649/2 ) *( 20/80 )* 0.5

= 790.56

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote