On October 1, 2013, the Allegheny Corporation purchased machinery for $181,000.
ID: 2499862 • Letter: O
Question
On October 1, 2013, the Allegheny Corporation purchased machinery for $181,000. The estimated service life of the machinery is 10 years and the estimated residual value is $5,000. The machine is expected to produce 400,000 units during its life.
Calculate depreciation for 2013 and 2014 using each of the following methods. Partial-year depreciation is calculated based on the number of months the asset is in service. (Do not round intermediate calculations.)
On October 1, 2013, the Allegheny Corporation purchased machinery for $181,000. The estimated service life of the machinery is 10 years and the estimated residual value is $5,000. The machine is expected to produce 400,000 units during its life.
Explanation / Answer
Depreciable value = $ 181,000 - $5,000 = $ 176,000
1.
Depreciation using straight line method for 2013 = $ 176,000/10 *3/12 = $4,400
Depreciation using straight line method for 2014 = $ 176,000/10 = $17,600
2.
Sum of years' digits = n(n+1)/2 = 10(10+1)/2 = 55
Depreciation for 2013 = $ 176,000 * 10/55 = $32,000
Depreciation for 2014 = $ 176,000 * 9/55 = $28,800
3.
Depreciation rate = 1/10 *100 * 2 = 20%
Depreciation for 2013 = $ 181,000 * 20% * 3/12 = $9,050
Depreciation for 2014 = ($181,000 - $ 9,050)* 20% = $ 34,390
4.
Depreciation rate = 1/10 *100 * 1.5 = 15%
Depreciation for 2013 = $ 181,000 * 15% * 3/12 = $ 6,788
Depreciation for 2014 = ($ 181,000 - $6,788)*15% = $ 26,132
5.
Depreciation for 2013 = Number of units produced during the year/ Life in number of units * Depreciable value
= 16,000/400,000 * $176,000 = $7,040
Depreciation for 2014 = 31,000/400,000 * $176,000 = $13,640
5.
Depreciation for 2013 = Number of units produced during the year/ Life in number of units * Depreciable value
= 16,000/400,000 * $176,000 = $7,040
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.