On October 1, 2013, the Allegheny Corporation purchased machinery for $278,000.
ID: 2484628 • Letter: O
Question
On October 1, 2013, the Allegheny Corporation purchased machinery for $278,000. The estimated service life of the machinery is 10 years anc the estimated residual value is $3,000. The machine s expected to produce 550,000 units during its life. Required: Calculate depreciation for 2013 and 2014 using each of the following methods. Partial-year depreciation is calculated based on the number of months the asset is in service. 1. Straight line. 2. Sum-of-the-years' digits. 3. Double-declining balance.Explanation / Answer
In the above formula, depreciable base is the difference between cost and salvage value of the asset and sum of the years' digits is the sum of the series:
1, 2, 3, ... , n ; where n is the useful life of the asset in years.
Sum of the years' digits can be calculated more conveniently using the following formula:
SUm of the year = 10(11)/2
=55
Depreciation of 2013 = 275,000
275,000 * 10/55
= 50,000 *.25 = 12,500
Depreciation for 2014 = 275,000 * 10/55 * .75 = 37,500
+
275,000 * 9/55 * .25 = 11,250
= 48,750
Double declining method
= Depreciation rate * 2
= 10% * 2 = 20%
20 % * 275000 *.25 = 13,750
2014
20 % * (275,000 -13,750)
= 52,250
Value 278,000 Residual value 3,000 Depreciable base 275,000 Per year depreciation straight line 27,500 2013 6,875.00 2014 27500Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.