Depreciation: Merle’s Cabaret bought a used piano paying $22,000 cash and signin
ID: 2497783 • Letter: D
Question
Depreciation:
Merle’s Cabaret bought a used piano paying $22,000 cash and signing a note payable for $10,000. Merle also paid $2,000 to have the piano shipped to Merle’s facility. The piano had an estimated remaining life of nine years when acquired and had an estimated salvage value of $10,000. The piano was placed in service on March 1, Year 1. Merle uses the straight-line method for depreciating equipment. Merle has an accounting year ending on December 31.
Required: Determine Merle’s Depreciation Expense for this piano for years ending December 31, Year 1, and December 31, Year 2. Explanations and calculations not required.
$__________Year 1
$__________Year 2
On January 1, Year 4, Merle changed the estimated salvage value for the piano to $5,000.
Determine Merle’s Depreciation Expense on this piano for the period ending December 31, Year 4. Explanations and calculations not required.
$__________ Year 4
Explanation / Answer
1)Depreciation = (cost - salvage) / useful life
cost = 22000 + 10000 +2000 = 34000
= (34000 - 10000 ) / 9
= 24000 /9
= 2666.67
year 1 = 2666.67 * 10 /12 = 2222.23 [since used only for 10 months 1mar -31 dec]
year 2 = 2666.67
2)Book value at beginning of year 4 = 34000 - 2222.23 - 2666.67 - 2666.67 = 26444.43
Remaining years = 9 - 3 = 6
Depreciation for year 4 = (26444.43 - 5000 ) /6
= 21444.43/6
= 3574.07
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.