Based on a predicted level of production and sales of 16,000 units, a company an
ID: 2497561 • Letter: B
Question
Based on a predicted level of production and sales of 16,000 units, a company anticipates reporting operating income of $18,000 after deducting variable costs of $80,000 and fixed costs of $14,000.
$14,000 of fixed costs and $95,000 of variable costs.
$14,000 of fixed costs and $89,000 of variable costs.
$16,625 of fixed costs and $95,000 of variable costs.
$16,625 of fixed costs and $80,000 of variable costs.
$14,000 of fixed costs and $80,000 of variable costs.
Based on a predicted level of production and sales of 16,000 units, a company anticipates reporting operating income of $18,000 after deducting variable costs of $80,000 and fixed costs of $14,000.
Based on this information, the budgeted amounts of fixed and variable costs for 19,000 units would be:Explanation / Answer
Answer: $14,000 of fixed costs and $95,000 of variable costs
Explanation:
Variable cost for 16000 units = $80000
Variable cost per unit = $80000 / 16000 units = $ 5 / unit
Fixed cost is assumed to reamin same as no additional information is given regarding the change of it in relation to a change in the activity level.
Budgeted variable cost for 19000 units = 19000 units x $ 5 / unit = $95000
Budgeted fixed cost = $14000
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.