New annual taxes $2,565 Question 2 (10 Points) a) Vonte Canyon, Anzona (a fictit
ID: 2495831 • Letter: N
Question
Explanation / Answer
a) Expenditure of government = 89895000
Tax rate be T
So revenue is T*7899023000/1000
Revenue=expenditure
T = 89895000*1000/7899023000 = 11.38
b) Tax amount = 190500*11.38/1000 = $2167.89
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.