A uniform spherical shell of mass M = 3.6 kg and radius R = 8.6 cm can rotate ab
ID: 249478 • Letter: A
Question
A uniform spherical shell of mass M = 3.6 kg and radius R = 8.6 cm can rotate about a vertical axis on frictionless bearings (see figure below). A massless cord passes around the equator of the shell, over a pulley of rotational inertia I = 3.0 103 kg · m2 and radius r = 5.0 cm, and is attached to a small object of mass m = 0.60 kg. There is no friction on the pulley's axle; the cord does not slip on the pulley. What is the speed of the object after it has fallen 85 cm after being released from rest? Use energy considerations.
m/s
Explanation / Answer
Using Conservation of energy
Potential energy of Block = Kinetic energy of Block + Rotational KInetic energy of pulley + Rotational KE of sphere
mgh = (0.5) m v2 + (0.5) Ip (v/r)2 + (0.5) Is (v/R)2
mgh = (0.5) m v2 + (0.5) (0.003) (v/r)2 + (0.5) (2/3) (MR2) (v/R)2
(0.6) (9.8) (0.85) = (0.5) (0.6) v2 + (0.5) (0.003) (v/0.05)2 + (0.5) (2/3) ((3.6) (0.086)2) (v/(0.086))2
v = 1.54 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.