A uniform solid disk is mounted on an axle in such a way that it is free to rota
ID: 3308270 • Letter: A
Question
A uniform solid disk is mounted on an axle in such a way that it is free to rotate about a horizontal axis. The radius of the disk is 0.450 m and its mass is 30.5 kg. As shown in the diagram, two forces F1 = 92.0 N and F2 = 140 N applied to the disk sets the disk rotating with a constant angular acceleration. Assume the axle is frictionless.
a) Calculate the magnitude and direction of the net torque produced by the two forces.
b) Determine the magnitude of the angular acceleration of the disk.
________ rad/s2
Explanation / Answer
a) torque = r x F
Net torque = r F2 - rF1
= (0.450) (140 - 92)
= 21.6 N m
clockwise
(B) torque = I alpha
21.6 = (30.5 x 0.450^2 / 2) alpha
alpha = 7 rad/s^2 clockwise
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.