3. (TCO D) Edwards Co. includes one coupon in each bag of dog food it sells. In
ID: 2492700 • Letter: 3
Question
3. (TCO D) Edwards Co. includes one coupon in each bag of dog food it sells. In return for four coupons, customers receive a dog toy that the company purchases for $1.20 each. Edward’s experience indicates that 60% of the coupons will be redeemed. During 2010, 100,000 bags of dog food were sold, 12,000 toys were purchased, and 40,000 coupons were redeemed. During 2011, 120,000 bags of dog food were sold, 16,000 toys were purchased, and 60,000 coupons were redeemed. Instructions: Determine the premium expense to be reported in the income statement and the estimated liability for premiums on the balance sheet for 2010 and 2011. (Points : 30)
Explanation / Answer
2010 Premium Expense = 100,000 bags / 4 coupons x 60% x $1.20 = $18,000 Estimated Liability = $18,000 – (40,000 coupons / 4 coupons x $1.20) = $6,000 2011 Premium Expense = 120,000 bags / 4 coupons x 60% x $1.20 = $21,600 Estimated Liability = $6,000 + $21,600 - (60,000 coupons / 4 coupons x $1.20) = $9,600
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.