Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A charge q_1=+5.00 nC is placed at the origin of a xy-coordinate system, and cha

ID: 249175 • Letter: A

Question

A charge q_1=+5.00 nC is placed at the origin of a xy-coordinate system, and charge q_2=-2.00 nC is placed on the positive x-axis at x=4.00 cm. What are the magnitude and direction of the net electric force that q_1 and q_2 exert on a third positive charge q_3 placed on the positive y-axis y=4.00cm? (k=8.988X10^9 Nm^2/C^2)" 10042103,Calculate gross profit and the gross profit ratio. (LO 1.6). Using the information in SE5-2A. Calculate the gross profit from the sale and the gross profit ratio. Assume that the customer does not pay within the discount period. Calculate cost of goods sold and ending inventory: weighted average cost. (LO 3). Calculate the cost of goods sold and the cost of the ending inventory using the weighted average cost flow assumption. Assume periodic record keeping. Sales 100 units at $15 per unit Beginning inventory 90 units at $6 per unit Purchases 60 units at $9 per unit. Calculate the cost of goods sold and the cost of the ending inventory: FIFO. (LO 3)> Using the data from SE-4A. calculate the cost of goods sold and the cost of the ending inventory using the FIFO periodic cost flow assumption. Analyze the effect of the cost flow method on net income. (LO 3). Given the following information. calculate the amount by which net income would differ between FIFO and LIFO. Assume the periodic system. Beginning inventory 3

Explanation / Answer

you have an equilateral triangle, so the distance between every charge are going to be 4 cm, the equation of nelectric force is:

F23=(q2*k)/(d^2) = -2*10^9*8.988*10^9 / ( 0.04^2) = -12373.5 N

d in this case is d= 4 cm

the angle of this force is 30°

F13=q1*k/(d^2)= 5*10^9*8.988*10^9 / ( 0.04^2)=31215.625 N

d in this case is d= 4 cm

the net force is in Y

Fy=31215.625 - 12373.5*cos(30°) = 20499.85 N

Fx= - 12373.5*sin(30°)= 6186.75 N

so the net force is

F=(Fx^2 + Fy^2)^(1/2)=21412.25 N

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote