Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The Thompson Company uses standard costing and has established the following dir

ID: 2482810 • Letter: T

Question

The Thompson Company uses standard costing and has established the following direct material and direct labor standards for each unit of Lept. Direct materials: 2 gallons at $4 per gallon Direct labor: 0.5 hours at $8 per hour During September, the company made 6,000 Lepts and incurred the following costs: Direct materials purchased: 13,400 gallons at $4.10 per gallon Direct materials used: 12,600 gallons Direct labor used: 2,800 hours at $7.65 per hour The labor rate variance for September was: $980 unfavorable $280 favorable $1,530 unfavorable $980 favorable The materials price variance for September was: $1,340 unfavorable $1, 260 favorable $1,340 favorable $1, 260 unfavorable

Explanation / Answer

Labour rate variance = (Actual rate per hour - standard rate per hour) * Actual Hours Actual labour hours = 2800 hours Actual rate per hour = $7.65 Standard rate per hour = $8 Labour rate variance = ($7.65 - $8) * 2800 hours = $980 Favourable The answer is Option D. Material Price variance = (Actual price per gallon - standard price per gallon) * Actual quantity of material purchased Actual quantity of material purchased = 13400 gallons Actual price per gallon = $4.10 standard price per gallon = $4 Material Price variance = ($4.10 - $4) * 13400 gallons = $1340 Unfavourable The answer is Option A.

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote