Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The Thompson Company uses standard costing and has established the following dir

ID: 2482801 • Letter: T

Question

The Thompson Company uses standard costing and has established the following direct material and direct labor standards for each unit of Lept. Direct materials: 2 gallons at $4 per gallon Direct labor: 05 hours at $8 per hour During September, the company made 6,000 Lepts and incurred the following costs: Direct materials purchased: 13,400 gallons at $4.10 per gallon Direct materials used: 12,600 gallons Direct labor used: 2,800 hours at $7.65 per hour What is the variable overhead rate variance for the month? $5,885 F $1, 220F $5,885 U $1, 220 U The labor efficiency variance for September was: $1,600 favorable $22,400 favorable $33,600 favorable $3,200 favorable The materials quantity variance for September was: $5,740 unfavorable $5,600 unfavorable $2,460 unfavorable 52,400 unfavorable The labor rate variance for September was:

Explanation / Answer

The Thompson Company All Amounts in $ 25. Variable Overhead Rate Variance cannot be calculated as information about the variable overheads is not provided for in the problem. 26. Labour Efficiency Variance = (Standard Labor Hours - Actual Labor Hours) X Standard Rate per labor hour Standard Labor hours = 0.5 X 6,000 = 3,000 hours Hence, Labor Efficiency Variance = (3,000 - 2,800) X $ 8 = $ 1,600 favorable 27. Materials Quantity Variance = (Standard RM Quantity - Actual RM Quantity) X Standard rate per unit Standard RM Quantity = 2 X 6,000 = 12,000 gallons Hence, Materials Quantity Variance = (12,000 - 12,600) X $ 4 = $ 2,400 Unfavorable

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote