Based upon the table, the price for the year was: Based upon the table, the tota
ID: 2481375 • Letter: B
Question
Based upon the table, the price for the year was: Based upon the table, the total cost for materials was: $45.000 favorable $45.000 unfavorable $25.003 unfavorable $15.000 unflavored Peyton is responsible for controlling expenses. but is not for generating He a manager of a(n) Liabttty center B Revenue center. Investment center Cost center Which of the following items would be classified as a decision? Cost of a new machine The quality of the products proceed by the machine Depreciation of ousting machine Book value of the existing machineExplanation / Answer
Answer
24
Material price variance = (actual quantity*standard price) – (Actual quantity*Actual price)
= (5000*5*10) – (5000*5*5)
=250000 – 125000
= $ 125000 favourable
Answer : A. $ 125000 favourable
25
Material Usage variance = (standard quantity * Standard price) – (Actual quantity*standard price)
= (5000*2*10) – (5000*5*10)
=100000 – 250000
= 150000 unfavourable
Answer : B. $ 150000 unfavourable
26
Total material cost variance = Material price variance + Material Usage variance
= $ 125000 (favourable) + $ 150000 (unfavourable)
= $ 25000 (unfavourable)
Answer : C. $ 25000 unfavourable
27
Answer : D. Cost Center
28
Answer : B. The Quality of the products produced by the machine
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.