Sales Mix and Break-Even Analysis Jordan Company has fixed costs of $1,281,000.
ID: 2480093 • Letter: S
Question
Sales Mix and Break-Even Analysis Jordan Company has fixed costs of $1,281,000. The unit selling price, variable cost per unit, and contribution margin per unit for the company's two products are provided below. Product Selling Price Variable Cost per Unit Contribution Margin per Unit Q $320 $140 $180 Z 420 340 80 The sales mix for products Q and Z is 60% and 40%, respectively. Determine the break-even point in units of Q and Z. If required, round your answers to the nearest whole number.
a. Product Q units
b. Product Z units
Explanation / Answer
Product Q
Fixed cost allocated to product Q = 1,281,000 x 60%
=768,600
Breakeven point = total fixed cost /contribution margin per unit
= 768,600/180
= 4270 units
Product Z
Fixed cost allocated to product Z = 1,281,000 x 40%
=512,400
Breakeven point = total fixed cost /contribution margin per unit
= 512,400/80
= 6405 units
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.