Sales 415,000 Variable costs ration =.68 total variable cost 282,200 Contributio
ID: 2375429 • Letter: S
Question
Sales 415,000 Variable costs ration =.68
total variable cost 282,200 Contribution margin ratio=.32
contribution margin 132,800
Total fixed costs 63,000
Operating income 69,800
Suppose actual revenues are $30,000 more than budgeted. Operating income increases by 9,600
Prepare a new contribution margin income statement. (please help complete the statement below)
Sales____________
Variable costs___________
Contribution margin____________
Fixed costs=63,000
Operating income_____________
Explanation / Answer
Sales (415000+30000) = $ 445,000
Variable costs @ 68% of sales = $ 302,600
Contribution margin (sales - variable cost) = $ 142,400
Fixed costs $ 63,000
operating income (contribution margin - fixed cost) = $ 79,400
(Tutorial note : check correctness = previous income + increase as stated)
( = 69800+9600 = 79400), hence correct,
regards and thank you
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.