Gibbs Corporation produces industrial robots for high-precision manufacturing. T
ID: 2479948 • Letter: G
Question
Gibbs Corporation produces industrial robots for high-precision manufacturing. The following information is given for Gibbs Corporation.
Per Unit Total
Direct materials $420
Direct labor $320
Variable manufacturing overhead $ 73
Fixed manufacturing overhead $1,814,800
Variable selling and administrative expenses $ 60
Fixed selling and administrative expenses $ 561,890
The company has a desired ROI of 21%. It has invested assets of $61,424,000. It anticipates production of 3,490 units per year.
Compute the target selling price.
Target selling price $_________________________
Explanation / Answer
Here total variable cost per unit = $420+$320+$73+$60 = $ 873
Total variable cost for 3490 units = 873*3490= $ 3046770
Total fixed cost = $1814800+$ 561890 = $ 2376690
TOTAL COST = $ 3046770+ $ 2376690 = $ 5423460
DESIRED PROFIT = 61424000*21%= $ 12899040
TARGET SELLING PRICE = TOTAL COST + DESIRED PROFIT
TARGET SELLING PRICE = $5423460+$ 12899040
= $ 18322500
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.