Gibbs Corporation produces industrial robots for high-precision manufacturing. T
ID: 2479582 • Letter: G
Question
Gibbs Corporation produces industrial robots for high-precision manufacturing. The following information is given for Gibbs Corporation. The company has a desired ROI of 22%. It has invested assets of $54,103,636. It anticipates production of 3,270 units per year. Compute the cost per unit of the fixed manufacturing overhead and the fixed selling and administrative expenses. Fixed manufacturing overhead Fixed selling and administrative expenses Compute the desired ROI per unit. (Round answer to 0 decimal places, e.g. 125.) Compute the target selling price. (Round answer to 0 decimal places, e.g. 125.)Explanation / Answer
a. Compute the cost per unit of the fixed manufacturing overhead and the fixed selling & administrative expenses
fixed manufacturing overhead =$1,602,300/3,270 = $490
fixed selling & administrative expenses =$559,170/3,270 = $171
Compute the desired ROI per unit.
(54,103,636*22%)/3270 = $3,640
Compute the target selling price
4950780= total costs
Total cost p.u = 4,950,780/3270= $1,514
markup percentage using total cost per unit.
=3640./1514= 240%
Target selling price = 1514*340% = $5,147.60
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.