The normal selling price of Daniel Company’s product is $35 per unit. The costs
ID: 2479832 • Letter: T
Question
The normal selling price of Daniel Company’s product is $35 per unit. The costs of production are: direct materials, $6; direct labor, $5; variable overhead, $5; and fixed overhead, $6 (based on normal capacity). The company has received a special order for 12,800 units at a unit sales price of $19. There is ample unused capacity to fill the order and $2 per unit will be incurred for additional packaging. If the order is accepted, operating income will
a. increase by $12,800
b. decrease by $38,400
c. increase by $38,400
d. decrease by $12,800
Explanation / Answer
ANSWER IS A
UNIT COST FOR SPECIAL ORDER = DIRECT MATERIAL + DIRECT LABOR+VARIABLE OVERHEAD+PACKAGING
= 6+5+5+2 = 18 PER UNIT
12800*(19-18) = 12800
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.