Nokela Industries purchases a $43.2 million cyclo-converter. The cyclo-converter
ID: 2479045 • Letter: N
Question
Nokela Industries purchases a $43.2 million cyclo-converter. The cyclo-converter will bedepreciated by $10.8 million per year over four years, starting thisyear. Suppose Nekelas tax rate is 40%.
a. What impact will the cost of the purchase have on earnings foreach of the four years? (increase or decrease and by how much) b. What impact will the cost of the purchase have on thefirms cash flow in year 1?(_____ million)
Year 2 of the four? (______ million)
Please show how you came up with the answers.
Explanation / Answer
cost of equipment = 43.2 million
depreciation = 10.8 million
tax rate = 40%
1- earnings would be depreciated by the amount of depreciation = 10.8 million
2- effect on earning = 10.8*40% = 4.32 million tax would be saved.
3-effect on earning = 10.8*40% = 4.32 million tax would be saved.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.