Hull Company’s record of transactions concerning part X for the month of April w
ID: 2477798 • Letter: H
Question
Hull Company’s record of transactions concerning part X for the month of April was as follows.
Purchases
Sales
Compute the inventory at April 30 on each of the following bases. Assume that perpetual inventory records are kept in units only. (1) First-in, first-out (FIFO). (2) Last-in, first-out (LIFO). (3) Average-cost. (Round final answers to 0 decimal places, e.g. $6,548.)
Purchases
Sales
April 1 (balance on hand) 530 @ $5.30 April 5 730 4 830 @ 5.40 12 630 11 730 @ 5.70 27 1,660 18 630 @ 5.70 28 150 26 1,030 @ 6.00 30 630 @ 6.20Explanation / Answer
Ending inventory = total purchases - total sales
= 4380 - 3170
= 1210 units
Computation of inventory under FIFO method :
units 630 at 6.20
units 580 at 6
total 1210
value of inventory
= ((630 * 6.20) + (580 * 6))
= 3906 + 3480
= 7,386
Computation of inventory under LIFO method :
= ((530 * 5.3) + (50 * 5.4) + (630 * 6.2))
= 2809 + 270 + 3906
= 6985
Computation of inventory under Average cost method :
= 1210 * (6.2 + 6.0) / 2
= 7,381
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.