Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Huffman Systems has forecasted sales for its new home alarm systems to be 63,000

ID: 2741909 • Letter: H

Question

Huffman Systems has forecasted sales for its new home alarm systems to
be 63,000 units per year at $38.50 per unit. The cost to produce each unit is
expected to be 42% of the sales price. The new product will have an
additional $494,000 fixed costs each year, and the manufacturing
equipment will have an initial cost of $2,400,000 and will be depreciated
over eight years on a straight line basis. The company has a tax rate of 40%.
What is the annual operating cash flow for the alarm systems if the
projected sales and price per unit are constant of the next eight years?

Explanation / Answer

Total Revenue = 63000*38.5 = 2425500

Cost of goods sold = Revenue*0.42 = 1018710

Fixed costs = 494000

Depreciation = 2400000/8 = 300000

Earnings before tax = 300000-494000-1018710-245500 = 612790

Taxes = 612790*0.4 = 245116

Net Income = 612790-245116 = 367674

Add back depreciation = 367674+300000= 667674

Operating cashflow = 667674

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote