Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Sarah Jones, the manager of the Teen division of Eve Clothing Company, was evalu

ID: 2476865 • Letter: S

Question

Sarah Jones, the manager of the Teen division of Eve Clothing Company, was evaluating the acquisition of a new embroidery machine. The budgeted operating income of the Teen division was $5,200,000 with total assets of $32,700,000 and noninterest-bearing current liabilities of $1,600,000. The proposed investment would add $1,014,000 to operating income and would require an additional investment of $5,279,000. The targeted rate of return for the Teen division is 13.60 percent. (Ignore taxes in this problem.)

Sarah Jones, the manager of the Teen division of Eve Clothing Company, was evaluating the acquisition of a new embroidery machine. The budgeted operating income of the Teen division was $5,200,000 with total assets of $32,700,000 and noninterest-bearing current liabilities of $1,600,000. The proposed investment would add $1,014,000 to operating income and would require an additional investment of $5,279,000. The targeted rate of return for the Teen division is 13.60 percent. (Ignore taxes in this problem.)

Explanation / Answer

solution:

(1) ROI if machine is not purchased:

Total assets =$32,700,000

ROI =    Net Operating income

Total Investments

ROI = $5,200,000 / $32,700,000 * 100 = 15.09%

(2) ROI if the machine is purchased

Additional investment = $ 5,279,000

Total assets = $32,700,000 + $5,279,000 = $37,979,000

Net operating income = $5,200,000 + $1,014,000 = $6,214,000

ROI = $6,214,000 / $37,979,000 * 100 = 16.36%

(3) Residual income = Net operating income - (Avg operating assets * minimum required rate of return)

Avg operating assets = Total assets - current liabilities

= $31,100,000

Residual income

= $5,200,000 - ($31,100,000 * 13.60%)

= $970,400

4. If machine is purchased

Total assets = $32,700,000 + $ 5,279,000 = $37,979,000

Avg operating assets = $37,979,000 - $1,600,000 = $36,379,000

Residual income

= 6,214,000 - ($36,379,000 * 13.60%)

=$1,266,456

If the performance is evaluated in terms of ROI then Sara should purchase the machine as it is much higher than the required rate of return i.e. 13.60%.

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote