Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Sarah Jones, the manager of the Teen division of Eve Clothing Company, was evalu

ID: 2476053 • Letter: S

Question

Sarah Jones, the manager of the Teen division of Eve Clothing Company, was evaluating the acquisition of a new embroidery machine. The budgeted operating income of the Teen division was $4,820,000 with total assets of $32,700,000 and noninterest-bearing current liabilities of $1,500,000. The proposed investment would add $1,042,000 to operating income and would require an additional investment of $5,283,000. The targeted rate of return for the Teen division is 13.50 percent. (Ignore taxes in this problem.)

Link to Text

Link to Text

Link to Text

Link to Text

Sarah Jones, the manager of the Teen division of Eve Clothing Company, was evaluating the acquisition of a new embroidery machine. The budgeted operating income of the Teen division was $4,820,000 with total assets of $32,700,000 and noninterest-bearing current liabilities of $1,500,000. The proposed investment would add $1,042,000 to operating income and would require an additional investment of $5,283,000. The targeted rate of return for the Teen division is 13.50 percent. (Ignore taxes in this problem.)

Explanation / Answer

1. ROI of the Teen Division if the embroidery machine is not purchased:

Operating Income = $4,820,000

Total Assets = $32,700,000

Current Liabilities = $1,500,000

ROI = Operating Income / (Total assets - Current Liabilities)

ROI = 4,820,000 / (32,700,000 - 1,500,000) = 15.45%

2. ROI of the Teen Division if the embroidery machine is purchased:

Operating Income = $4,820,000 + 1,042,000 = $5,862,000

Total Assets = $32,700,000 + 5,283,000 = $37,983,000

Current Liabilities = $1,500,000

ROI = Operating Income / (Total assets - Current Liabilities)

ROI = 5,862,000 / (37,983,000 - 1,500,000) = 16.07%

3. Residual Income if the machine is not purchased:

Required return = (32,700,000 - 1,500,000) x 13.5% = $4,212,000

Operating Income = $4,820,000

Residual Income = 4,820,000 - 4,212,000 = $608,000.

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote