Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

During the current year, Green Corp. had the following two classes of stock issu

ID: 2475713 • Letter: D

Question

During the current year, Green Corp. had the following two classes of stock issued and outstanding for the entire year:

100,000 shares of common stock, $1 par.

1,000 shares of 4% preferred stock, $100 par, convertible share for share into common stock.

The preferred stock is cumulative and no preferred dividends are in arrears. Green’s current-year net income was $900,000, and its income tax rate for the year was 30%. Diluted earnings per share for the current year is:

$9.00

$8.96

$8.91

$8.87

I do not know

$9.00

$8.96

$8.91

$8.87

I do not know

Explanation / Answer

Diluted earnings per share = [Profit or loss attributable to common equity holders + Convertible preferred dividend] / [Weighted average number of common shares outstanding during the priod + all dilutive potential common stock] After tax net Income = $900000 - ($900000*30%) = $630000 4% Preferred stock value = 1000 shares * $100 = $100000 Convertible Preferred dividend = $100000 * 4% = $4000 Profit attributable to common equity holders = after tax net income - preferred dividend = $630000 - $4000 = $626000 Weighted average number of common shares outstanding during the priod = 100000 shares All dilutive potential common stock i.e.preferred stock convertible into common stock = 1000 shares Diluted earnings per share = [$626000 + $4000] / [100000 + 1000] = 6.24 The answer is different from the first four options given.

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote