During the combustion of 5.000 g of octane, C8H18, 239.5 kcal is released. Part
ID: 897774 • Letter: D
Question
During the combustion of 5.000 g of octane, C8H18, 239.5 kcal is released.
Part A: Write a balanced equation for the combustion reaction.
Express your answer as a chemical equation with whole number coefficients. Include phases.
Part B: What is the sign of H for this reaction? H<0 OR H>0
Part C: How much energy is released by the combustion of 1.451 mol of C8H18 ?
Express your answer uas a positive number of kcal.
Part D: How many grams of octane must be burned to release 374.3 kcal ?
Part E: How many kilocalories are released by the combustion of 17.4 g of C8H18 ?
Express your answer as a positive number in kcal
Explanation / Answer
The equation:
C8H18 + O2 ---> CO2+ H2O
Balanced equation
C8H18 + 25/2O2 ---> 8CO2 + 9H2O
For whole numebrs, multiply by 2
2C8H18(g) + 25O2(g) ---> 16CO2(g) + 18H2O(g)
PART B)
dH of reaction must be negative since this an exothermic reaction (will "free" energy)
PART C)
5 g of C8H18 --> 239.5 kcal
MW of C8H18 = 114.23 g/mol
mol = mass/MW= 5/114.23 = 0.04377 mol of Octane --> 239.5 kcal
Therefore, if we have 1.451 mol of OCtane
1.451/0.04377 * 239.5 kcal = 7939.5 kcal are released
PART D)
How many grams of octane must be burned to get 374.3 kcal
5 grams are needed for 239.5 kcal
x gram are needed for 374.3 kcal
that is
374.3/239.5 * 5 = 7.81 grams of Octane are needed
PART E)
Find calocalories when m = 17.4 g
5 grams --> 239.5 kcal
17.4 g ---> x kcal
17.4/5 * 239.5 = 833.46 kcal will be released
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.