3) Peter, a single taxpayer, bought a house to use as a rental property on April
ID: 2473958 • Letter: 3
Question
3) Peter, a single taxpayer, bought a house to use as a rental property on April 1, 2007, for $300,000. He moved into the house on June 1, 2013, and used it as his personal residence until August 1, 2014, when he sold it for $500,000. Depreciation taken while the property was used as a rental property was $25,000. What was Peter’s a) realized gain on the sale of the property? b) recognized gain on the sale of the property? c) recognized gain on the sale of the property if it is not sold until August 1, 2015, for $500,000?
Explanation / Answer
Ans;
Purchase price of property = $300,000
Depreciation = $25,000
Net adjusted value of the property = $300,000- $25,000 = $275,000
Selling price of the property = $500,000
Therefore Realized gain = Selling price of the property - Net adjusted value of the property
= $500,000- $275,000 = $225,000.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.